Wyniki konkursu na najlepsze artykuły geopolityczne w 2023
Pierwsza edycja nowego konkursu dobiegła końca i znamy już jego wyniki w obu kategoriach: najlepsze recenzje i największa popularność. Redakcje Przeglądu Geopolitycznego oraz European Journal of Geopolitics, czasopism naukowych wydawanych przez nas ogłosiły je podczas inauguracji XVI Zjazdu Geopolityków Polskich. Z zasadami konkursu można zapoznać się na jego dedykowanej podstronie oraz w numerze 51 Przeglądu Geopolitycznego, który ukaże się niebawem. Konkurs utworzono z zamiarem dorocznych kolejnych edycji z okazji niedawnego wydania jubileuszowego 50 numeru Przeglądu Geopolitycznego. Oprócz promowania geopolityki, redakcje chciałyby tym samym pomóc naukowcom o najlepszym piórze zdobywać kolejne laury i sławę, a także podziękować za przesłany wartościowy materiał.
W pierwszej kategorii tj. najlepsze recenzje, cztery artykuły w 2023 otrzymały obie oceny „A” i to spośród nich na podstawie szczegółowych zapisów w formularzach recenzyjnych redakcja wybrała najlepsze. W kategorii najlepsze recenzje, zwyciężył artykuł z tomu 45, napisany przez profesora Romana Szula „Sytuacja Rosji w opiniach geopolityków rosyjskich”. Jako uzasadnienie nagrody, może być fragment recenzji, który brzmiał: „Artykuł może stanowić wzór bezstronności i rzetelności w prezentowaniu zagadnień kontrowersyjnych i wzbudzających emocje społeczne”. Bardzo podobny pod względem jakości i dlatego godny wyróżnienia okazał się też tekst profesora Dariusza Góry “Kulturowy aspekt sekurytyzacji granic”.
Prof. R. Szul i D. Góra po otrzymaniu nagród.
W konkursie jest jeszcze druga kategoria, czyli największa popularność mierzona wskaźnikiem cytowań. Sześć artykułów z 2023 roku okazało się już być wielokrotnie cytowanymi. W tej kategorii zwyciężył dr Tomasz Pawłuszko i jego tekst “Polityka bezpieczeństwa Polski – wnioski z badań empirycznych”. Wyróżnienie otrzymałby członek redakcji, co nie jest zgodne z regulaminem konkursu, dlatego nie przyznano go w tym roku. Gratulujemy laureatom w obu kategoriach!
Dr T. Pawłuszko otrzymujący nagrodę z rąk redaktora naczelnego Przeglądu Geopolitycznego.
Współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030