Stanowisko Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego w sprawie planów inwestycyjnych w systemy obrony przeciwlotniczej

Kraków, 04.06.2014 r.

Koordynator

Polskiego Lobby Przemysłowego

Prof. dr hab. Paweł SOROKA

W związku z potrzebą zajęcia stanowiska w sprawie planów inwestycyjnych w systemy obrony przeciwlotniczej w obliczu nowych zagrożeń, pragniemy jako organizacja współpracująca wyrazić krótką własną opinię na ten temat. Biorąc pod uwagę polskie interesy narodowe, zdaniem naszego Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego i jego Rady Naukowej:

1) Nie ma sensu kupować dużej ilości sprzętu z zagranicy, lecz jedynie niewielkie ilości potrzebne do zapewnienia bezpieczeństwa na chwilę obecną – do czasu opracowania własnych linii produkcyjnych.

2) Polska dysponuje technologiami, zapleczem przemysłowym oraz naukowcami, którzy mogą stanąć na czele projektów broni przeciwlotniczej i przeciwrakietowej innowacyjniejszej i skuteczniejszej niż systemy oferowane na sprzedaż przez inne państwa na bazie technologii rakietowej. Często jest to bowiem sprzęt wycofywany, a nie najnowszej generacji. Należy zacząć rozwijać tańszą w eksploatacji w przyszłości broń opartą na technologii laserowej lub elektromagnetycznej.

3) Zanim takie projekty uda się jednak rozwinąć, można skorzystać z naszego szerokiego zaplecza przemysłowego do produkcji rodzimej konwencjonalnej broni przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Są ku temu możliwości i jest to inwestycja warta uwagi, gdyż jakość takich rodzimych systemów byłaby równomierna tym, które oferowane są obecnie przez korporacje zagraniczne tylko o wiele drożej niż są warte.

4) W obecnej sytuacji geopolitycznej należy zacząć masowo produkować przede wszystkim lekki sprzęt obrony przeciwlotniczej dużo taniej niż wyniosłyby koszty jego importu, w tym dzięki zastosowaniu tańszych zamienników jego części. Wiele części współczesnych systemów przeciwlotniczych może być produkowane w Polsce taniej niż za granicą. Dlatego jak już mamy inwestować w systemy zagraniczne to tylko w elementy niezbędne, których nie można zrobić u nas.

5) Uzasadniamy nasze stanowisko potrzebą ubezpieczenia dostaw sprzętu (w tym głównie rakiet) w czasie konfliktu. W takim wypadku bowiem należy się liczyć, że nasze wybrzeże i przestrzeń powietrzna może być szybko zablokowana. Dlatego inwestycja w krajowe możliwości produkcyjne w strategicznych sektorach zbrojeniowych jest nie tylko formą inwestycji, lecz także formą ubezpieczenia i polisy, a zatem koniecznością.

Liczymy, że przedstawiony przez nas głos w dyskusji pomoże naszemu partnerowi, Polskiemu Lobby Przemysłowemu, w przygotowaniu swojego stanowiska.

Prezes Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego

dr Piotr L. Wilczyński

stat4u