Historia

Polskie Towarzystwo Geopolityczne zostało założone podczas I Zjazdu Geopolityków Polskich, który został zorganizowany przez stowarzyszenie Instytut Geopolityki w dniach 24-25 października 2008 roku na Uniwersytecie Zielonogórskim. Formalna rejestracja PTG nastąpiła w Sądzie Rejonowym w Częstochowie. W 2014 roku siedzibę PTG przeniesiono do Krakowa.

Celem utworzenia stowarzyszenia była chęć powołania do życia ogólnopolskiego towarzystwa naukowego, równego statusem innym tego typu organizacjom, reprezentującym samodzielne nauki. W kolejnych latach Polskie Towarzystwo Geopolityczne włączało się w organizację Zjazdów Geopolityków Polskich, które stały się największą w Polsce, cykliczną konferencją naukową poświęconą geopolityce i jej subdyscyplinom. PTG obejmowało patronatami naukowymi liczne wydawnictwa naukowe. Od 2009 r. członkowie PTG aktywnie włączyli się w budowę recenzowanego czasopisma naukowego poświęconego geopolityce – „Przegląd Geopolityczny”, wydawanego przez Instytut Geopolityki w Częstochowie, który od stycznia 2016 roku stał się oficjalnym organem Towarzystwa. W 2013 r. czasopismo zostało docenione przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i wpisane na listę czasopism punktowanych. Obecnie PTG posiada także tytuł anglojęzyczny: "European Journal of Geopolitics" – rocznik wydawany od 2013 roku.

PTG obejmowało patronatami naukowymi liczne wydawnictwa naukowe i prowadziło także własną działalność wydawniczą. W 2013 r. PTG rozpoczęło organizację, cieszącego się dużą popularnością, konkursu pt. „Książka Geopolityczna Roku”. W 2013 r. zaczęto również przyznawać Nagrody Honorowe PTG im. Oskara Żebrowskiego będące uznaniem za popularyzację geopolityki i wkład w jej rozwój w Polsce.

W 2013 r. PTG przeprowadziło także konkursy na najlepszą pracę licencjacką i magisterską z zakresu spraw międzynarodowych oraz na najlepszy materiał dydaktyczny z ww. tematyki.

We wrześniu 2016 r. liczba członków zwyczajnych PTG wynosiła 154.

Prezesi zarządu Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego

(w nawiasach daty pełnienia funkcji)

1. Leszek Sykulski (2008-2009)
  2. Radosław Domke (2009-2012)